GYIK - Általános
Mielőtt az oldallal, a túralehetőségekkel, esetleg a felkészüléssel kapcsolatban
feltennéd kérdésed/kérdéseid, nézd át az itt fellelhető anyagokat,
valamint tekintsd át a Vízitúrák kategóriában, a Gyalogtúrák és Kerékpártúrák alatt feltüntetteket is!
Ha nem találtál megoldást, jelezd felénk a turak@jupat.hu címre küldött e-mailben.
1/ Milyen feltételekkel használhatom az oldal tartalmait?
Az oldal használatának feltételeit ITT találod.
Általánosságban elmondható, hogy az oldalon található tartalmak írásbeli engedély nélkül csak magáncélra használhatóak fel,
azonban a St. Jupát SE. által kiadott felhívások, plakátok, szórólapok, hírlevelek szabadon terjeszthetőek, az eredeti tertalmak megváltoztatása nélkül.
2/ Hogyan tudok nyomvonalat letölteni?
Nézzük lépésenként.
1/ Válaszd ki a túrajavaslatot a listáról, melynek a nyomvonalát le szeretnéd tölteni.
2/ A kiválasztott túra anyaga a „Nyomvonal” menüben fog megnyílni. Itt a műholdkép, bal felső sarka felett megtalálható „Útvonal letöltése” gombra kell klikkelned.
3/ Az „Útvonal letöltése” előugró ablakban add meg a szükséges adatokat (Név, Jelszó), melyeket regisztráláskor rögzítettél a rendszerben. (A mennyiben még nem regisztráltál, tedd meg, hogy továbbléphess!)
4/ Klikkelj a „OK” gombra.
5/ A továbbiakban az általad használt böngésző, és alkalmazott beállításaid szerint járj el.
A letöltött nyomvonal további felhasználásáról lejjebb görgetve, a „A letöltött nyomvonalat hogyan tudom a túrám során használni?” kérdés válaszában találsz információt.
3/ A letöltött nyomvonalat hogyan tudom Garmin eszközömön a túrám során használni?
A letöltött anyag, egy tömörített fájl, melyet első lépésként ki kel „csomagolnod”.
Található benne egy „android” előtagú és gpx kiterjesztésű fájl (pl.: android_k003_01.gpx), ezt az anyagot tudjuk
androidis készülékünkkel kezelni.
Található benne egy „gps” előtagú és gdb kiterjesztésű fájl (pl.: gps_k003_01.gdb), ez Garmin GPS adatbázis fájl, melynek használatáról itt olvashatsz.
Megnyitásához, kezeléséhez Garmin MapSource, vagy Garmin BaseCamp programra lesz szükséged, melyet telepíts a gépedre.
Az általad választott programban megnyitva a fájlt, a program útmutatójának megfelelően töltsd fel (rendelkezésedre álló Garmin készülékre), mind a nyomvonalat/nyomvonalakat, mind az útvonal pontokat.
GPS készülékre töltés előtt a „keretprogramban”, feltöltést követően pedig a készüléken, magad is módosíthatod a letöltött adattartalmakat, de legyél tekintettel az alábbiakra:
1/ Nyomvonal és útvonalpont elnevezéseinél a készülékek jelentős része, csak 8 karakter hosszúságú nevet tud kezelni.
(A fájlban kapott neveket csak abban az esetben módosítsd, ha „tudod, hogy mit csinálsz”!)
Úgy alakítottuk ki az elnevezéseket, hogy a készülékre töltést követően, mikor a program levágja a hosszabb neveket, Te pedig már a terepen vagy, akkor is át tudod látni az anyagot.
Nyomvonalaknál a rendelkezésre álló karakterszám pl.: k003m011, a túra kódjából k003_01 ál, illetve az „m” betű a „menetre”, kiindulási helytől a túra megjelölt céljáig vezető utat jelenti, a záró szám pedig a nyomvonal sorszáma (csak hosszabb túrák esetében találkozol egynél nagyobb számmal). (Azért szükséges a hosszú nyomvonalakat megbontani, mert több készülék specifikációja nem enged 500 útvonalpontnál hosszabb nyomvonal feltöltését, illetve feltölti, de „lebutítja”, kiritkítja 500 pontból állóra, ez viszont a pontosság romlásával jár.)
A k003j01-ben a „j” a „jövetre” a visszafelé vezető útra uta.
Esetenként találhatóak kitérők, opcionális nyomvonalak, ezek kódja pl.: k003o011, az említet metodikát követve a túrakódból k003_01 áll, valamint az „o”betű opcionális, választható nyomvonalat jelöl, a záró szám ebben az esetben is sorszám, a haladási irányunknak megfelelően.
Nyomvonalak színkódolása: A letöltött anyag nyomvonalainak színét mind a programban, mind a készüléken saját elképzelés szerint tudod állítani. Főnyomvonalaid cián színre állítottuk, mert (kerékpáros) tapasztalataink alapján ezt a legkönnyebb menetközben kontrolálni. Opcionális nyomvonalak alapbeállítása bíbor, szintén tapasztalati megfontolás alapján.
2/ Útvonalpontoknál a pont nevének végződése hordozz információt leginkább számodra. Az elején található számokról elég, ha annyit megjegyzel, hogy a túra útvonalának megfelelően növekvőek.
(Azért „foghíjas” a sorrendjük, mert a terepbejárás kapcsán, eredetileg rögzítet sorszámuk megmaradt, az esetleges későbbi nyersanyagban történő beazonosíthatóságuk egyszerűsítése érdekében.)
A 000iep minden esetben a túra kiindulási-érkezési pontjára utal. A „viz” végződés ivóvíz felvételi lehetőséget, a „bolt” élelmiszervásárlási, készletfeltöltési pontot jelöl, a „ford” jelen esetben nem autószalont, hanem az út fordulópontját jelenti, a „kbp” vízitúrák esetében a ki-, és beszállási pontot jelöli.
Az útvonal pontok megjelenítéséhez igyekezünk „beszédes”, alap ikonokat választani, de az, hogy Te a készülékeden mit látsz, sajnos típusonként eltérő lehet.
4 / Hogyan tudok élménybeszámolót beküldeni?
A turautak@jupat.hu címre küldött levélben.
Az egyértelmű beazonosíthatóság érdekében minden esetben tüntesd fel a túra kódját is pl.: k003_01!
Az élményeid leírását kiegészítheted képek csatolásával is, melyeket a szövegben tudunk megjeleníteni, illetve a galériába beilleszteni.
A küldött anyagot, szerzői névvel ellátva várjuk, melyet írásod alatt feltüntettünk. (Kérésedre linkelhetjük is, ez esetben a beillesztendő elérési utat is mellékeld.)
(A beküldést követően legyél türelmes! Ne várd, hogy azonnal megjelenjen az oldalon. Nem automatizált a művelet. A feladatot manuálisan végezzük, szabadidőnkben, és az is elképzelhető, hogy mi is túrázni vagyunk.)
5/ Hogyan tudok útleírás korrekciójához javaslatot beküldeni?
A turautak@jupat.hu címre küldött levélben.
Az egyértelmű beazonosíthatóság érdekében minden esetben tüntesd fel a túra kódját is pl.: k003_01!
Próbáld minél egyértelműen megfogalmazni a korrekciós javaslatod!
(A beküldést követően legyél türelmes! Ne várd, hogy azonnal megjelenjen az oldalon. Nem automatizált a művelet. A feladatot manuálisan végezzük, szabadidőnkben, és az is elképzelhető, hogy személyes terepszemlét, bejárást tartunk szükségesnek, ami szintén időt igényel.)
6/ Mi legyen az elsősegélycsomagban?
A kérdésről bőségesen található anyag a világhálón, mi néhányat belinkelünk az olvasgatósak és a nézegetősek közül.
Olvasnivalók: (A sort azzal a linkkel kezdjük, mely bevezetésként, alapszabályokat is megfogalmaz az elsősegélynyújtók számára.)
https://arnyekcsoport.wordpress.com/2008/06/06/elsosegely-az-elsosegelycsomag/
http://magashegyiturak.ro/2010/03/25/az-elsosegelycsomag/
https://sites.google.com/site/akinemlepegyszerre/hasznos-erdekes-1/elsosegely-felszereles
http://trekdirection.hu/499/hasznos-tanacsok/mi-legyen-az-elsosegelycsomagban/
Videók:
https://www.youtube.com/watch?v=wa1Sc0ulWcM
https://www.youtube.com/watch?v=IIyewu_3GNk
https://www.youtube.com/watch?v=_Homzrdr_Z8
A téma iránt érdeklődők bátran keresgéljenek további anyagok után.
Azt ne feledd, hogy a nálad lévő eszközök, felszerelések nem elegendőek a felmerült probléma megoldására.
A tudásodra lesz szükség! (Tanuld meg használni is azokat a dolgokat melyeket magaddal cipelsz.)
7/ Mit jelentenek az oldalon található rövidítések, kifejezések?
Az oldalon több rövidítést, vagy kifejezést is használunk, melyek első találkozásra nem mindenki számára egyértelmű jelentésűek.
Az alábbiakban összegyűjtjük őket és a hozzájuk tartozó magyarázatot:
km, km szelvény (pl.: 34,5 km szelvény) / Az utak kilométerenként elhelyezkedő tábláit jelenti. (Tizedes végződő megjelölésnél legyünk figyelemmel arra, hogy melyik irányban növekszi a számozás.)
fkm, fkm szelvény (pl.: 237,4 fkm szelvény) / A folyók is elvannak látva kilométerenként elhelyezkedő táblákkal. A táblák mindig a folyó torkolatától felfelé növekvő számozással vannak ellátva. (Arra azonban legyünk tekintettel, hogy nem biztos, hogy minden táblát észreveszünk a növényzet takarása miatt, de hiányzó jelzések is előfordulnak.)
cskm, cskm szelvény (Mint a fkm, de nincs kitáblázva.)
tkm, tkm szelvény (pl.: 72,3 tkm szelvény) / A folyók töltéseit is felszelvényezték, melyek többnyire villanypóznák gyámjain, vagy betonkarókon találhatóak. Ezek is minden esetben a folyásiránynak felfelé növekedően vannak meghatározva, de minden mellékfolyó torkolattól 0,0 tkm-től újra kezdődik a számozás. (Így pl.: A csongrádi pontonhídnál az egyik töltésen 82,4-es tkm szelvény jelölést találjuk, míg a másik oldalon a 2,1-es tkm szelvényt.)
b. part, j. part (Folyóink partjainak meghatározása a torkolat felé, a folyásirányba való nézéssel történik.)
É, K, D, NY (pl.: K-i irányban) / Az égtájakat jelöli, melyek további pontosítás érdekében ÉK, DK, DNY, ÉNY formában, esetleg az ITT elérhető szemléltetés szerint további formában is előfordulhat.
Track, nyomvonal / A javasolt túra útvonala, mely valamilyen műholdas navigációs eszközre (GPS, okostelefon) feltölthető. (Az általunk közzétett, letölthető trackek és kapcsolódó útpontok Garmin turisztikai készülékekre lettek optimalizálva.)
Útvonalpont / A javasolt túra útvonala mentén fellelhető, általunk fontosnak talált hely, mely valamilyen műholdas navigációs eszközre (GPS, okostelefon) feltölthető. (Az általunk közzétett, letölthető útpontok és kapcsolódó trackek Garmin turisztikai készülékekre lettek optimalizálva.)
(Garmin GPS készülék igényléssel kapcsolatos információk ITT.)
8/ Nincs gyakorlatom a feltölthető nyomvonalak használatában. Menni fog ez nekem?
Menni!
Több dologban próbálunk a segítségedre lenni.
a/ Összeállítottunk e célból egy rövid gyakorlósétát a Széchenyi Liget területére a „túra” kódja: G001_02. Az út oldalát felkeresve le, majd a készülékre fel kell töltened a tracket és már indulhatsz is.
(Úgy állítottuk össze, hogy minden fellelhető legyen benne, mellyel egyéb letölthető anyagunkban találkozhatsz.)
Ne aggódj, nem fogsz elkallódni!
b/ A nyomvonal, track feltöltésében segítségedre tudunk lenni.
9/ Papír térképekhez vagyok szokva. Boldogulni fogok a GPS-el?
Ha úgy érzed, hogy nincs kellő gyakorlatod a GPS alapú navigációs eszközök használatában, akkor vidd magaddal a papír alapú térképedet is!
Ez egyébként is szerencsés. Jó, ha tudjuk, hogy a készülékek használati leírásában (rögtön az elején) felhívják a felhasználók figyelmét arra, hogy kizárólag a GPS-re ne hagyatkozzanak
10/ Nem találtam papír alapú térképet a kiválasztott túrához. Mit tegyek?
Nyomtass magadnak!
Erre több lehetőség is kínálkozik (akár lamináltathatod is):
a/ Műhold kép nyomtatása:
1/ klikkelj a túra „Nyomvonal” gombjára
2/ megjelenő műholdképen a „válts teljes képernyős nézetre” gombja (j. felső sarok)
3/ válts a kívánt nézetre (b. felső sarok)
4/ nagyítsd és mozgasd az egérrel szükség szerint
5/ ments képernyőképet (Print Screen billentyű segítségével)
6/nyomtass
Ha nagyobb felbontást szeretnél, akkor szelvényezd fel!
Több képet ments a megfelelő nagyításban, de ez esetben szerencsés, ha a szelvények fedésben maradnak, mert így nem fogsz „lemenni” a térképedről, terepen könnyebben boldogulsz a szelvények váltásakor.
b/ Térkép programból nyomtatás:
1/ a letöltött nyomvonalat nyisd meg MapSource, vagy BaseCamp programban
2/ állítsd be a nagyítást és a szelvényt
3/ nyomtass
Ennél a megoldásnál is szerencsés a szelvények megfelelő átfedésére figyelned!
11/ Mit jelentenek a GPS-re letölthető anyagokban, az útpontok neveiben használt rövidítések?
„iep” |
kiindulási-érkezési pont | „kbp” | ki-, és beszállási pontot | „info” |
információs tábla |
||
„ford” | fordulópont | „kiszp” | kiszálló pont | „latv” | látványosság | ||
„viz” | ivóvíz felvételi lehetőséget | „beszp” | beszálló pont | „muze” | múzeum | ||
„bolt” | élelmiszervásárlási lehetőség | „atemp” | átemelési pont | „emlek” | emlékhely | ||
„elag” | elágazás | „molo” | móló | „kozta” | köztéri alkotás | ||
„pikn” | piknikező hely | ||||||
„torna” | tornapálya | ||||||
„kif” | kifolyó |
12/ A túra neveinek első tagja pl.: Szentes, vagy Szentes térsége mit jelentenek?
A túranevek meghatározásában törekedtünk a nyomvonal futásának egyértelmű, áttekinthető meghatározására.
Az elnevezésekben leggyakrabban előforduló előtagok az alábbiak:
„Szentes” | város belterületén és közvetlen külterületén futnak |
„Szentes térsége” | város külterületén kívülre is futók, de a központtól mért 25 km-es körön belül maradóak |
„Dél-Alföld” | várostól mért 25 km-en kívüli részekkel rendelkezők |
13/ Android alapú telefonra hogyan tudok nyomvonalat letölteni, és túrám során használni?
1/ Szükséged lesz az OSMAnd alkalmazásra.
(A hatékony használat érdekében, érdemes a túra előtt megismerkedned az alkalmazással és beállítani azt.)
2/ A kiválasztott túra "Nyomvonal" fülén a "Útvonal letöltése/ Android" gombbal töltsd le a nyomvonalat.
3/ Letöltés után a telefonon keresd meg az android_túrakód_letoltes.gpx filet.
("túrakód" szó helyén az áltad választott túra azonosítója található, pl.: K003_01)
(Ezt általában letöltések vagy downloads mappában találod.)
Rákoppintva a telepített OSMAnd appba "Importáld GPX-fájlként".
A továbbiakban a letöltött és importált útvonalakhoz a Saját helyek > Nyomvonal > Import menübe férsz hozzá.
(E tevékenység, telefonod energiaraktárát jelentősen meríti!)
14/ iOS alapú telefonra hogyan tudok nyomvonalat letölteni, és túrám során használni?
A
(E tevékenység, telefonod energiaraktárát jelentősen meríti!)
15/ Mi a Chirp (Csipogó Túra-pont)?
Játék, de annak nagyon jó!
A Chirp (Csipogó) egy egyedülálló, vezeték nélküli jeladó.
A Chirp bármilyen, arra alkalmas Garmin vezeték nélküli technológiát használó készülékkel kommunikál.
(Aktuális készüléklista ITT érhető el.)
Pár méteren belül jelzi a közelségét, majd letölti az adatokat, szolgáltatja a következő felkeresendő pont koordinátáit.
16/ Mikor kereshetem fel a Csipogó Túra pályákat?
A Csipogó Túra játékra feltöltött túrákat csak főszezonban tartjuk fenn.
Április 15-től tesszük közzé információit, és október 15-ig garantáljuk a terepi kellékek elérhetőségét.
Egy-egy túra csak az adott szezonban lesz kiépítve, utána közzétesszük az általunk tervezéskor/kiépítéskor rögzített nyomvonalat, hogy később - a többi túrához hasonlóan - eszerint járhasd be az utat.
A következő szezonban más útvonal kerül kiépítésre.
(Ha vonz e játék, használd ki a rendelkezésedre álló fél évet navigációs képességeid próbára tételére!)
( A tanpálya /G918_01_Csipogó Túra gyakorlóséta a Széchenyi Ligetben március 15-től november 15-ig érhető el!)
17/ Hogyan tudok a Chirp-el (Csipogóval) kapcsolatot teremteni, „kommunikálni”?
A Chirp (Csipogó) kiolvasása:
Nincs más dolgunk, mint a Chirp-képes Garmin készülékkel (aktuális készüléklista ITT érhető el) a Chirp közelébe jutni, majd beállítani a figyelést (Beállítások/Geocaching/Chirp keresése).
Kb. 10 méteres körön belül a készülék jelzi, hogy Chirp-et talált, majd letölti az adatokat.
Az érkezett adatokat megtekintve megtaláljuk a következő felkeresendő Csipogó Túra-pont koordinátáit is, melyre egy újabb kattintással el is indíthatjuk a navigációt. A GPS készüléken a Chirp nevével jelölt útpont is létrejön.
A kiolvasott adatok az alábbiak:
a) A Csipogó Túra-pont neve (pl.: JT2018R01)
b) Utolsó látogatás dátuma (nap-hónap-év formátumban pl.: 24-MÁJ-18)
c) Összes látogatás (pl.: 5)
d) Megjegyzés (részletezését ITT találod)
e) Következő felkeresendő Csipogó Túra-pont adatait (NEXT STAGE)
e.1.) Koordinátáit (Hely:)
pl.: N 46 39,011’
E 020 15,061’
e.2.) Távolságát és irányát (pl.: 135 m DK)
18/ Mit kell tudnom a Csipogó Túrával kapcsolatban? Hogyan tudok túrázni a kiépített pályán, mik a teendőim?
Kiépítettünk egy gyakorlópályát. Próbáld ki!
(G918_01_Csipogó Túra gyakorlóséta a Széchenyi Ligetben)
A többi túrához hasonlóan töltsd fel készülékedre a közzétett nyomvonalat!
Az anyag tartalmaz egy útpontot, mely a túra kiinduló pontja. Ezt a helyet kell felkeresned az induláshoz.
(A túra kiindulópontját vagy a leírás alapján, vagy a koordinátára navigálással éred el.)
Megérkezve a helyszínre, kapcsold be a készülékeden a Chirp keresés opciót: /Beállítások/Geocaching/Chirp keresése/!
Így lép kapcsolatba készüléked az első Chirp-el, és közli a következő felkeresendő Csipogó Túra-pont adatait.
A kapcsolatfelvételt követően (ne OK-ézd le) várd meg, míg a letöltés folyamatjelző sávja végigfut, majd „bökjél” a „chirp részl. megjel.” (Show Detalls) gombra a részletes adatok megjelenítése érdekében.
Ezen a képernyőn válaszd a „Menj” gombot, majd indulj!
(Amennyiben első próbálkozásra nem sikerülne a kapcsolatfelvétel, vagy az adatsor hiánytalan letöltése, próbálkozz újra! Kapcsold ki, majd ismét be a Chirp keresés opciót!)
A megkapott koordinátára navigálj át!
Odaérve, ismét egy felkeresendő Csipogó Túra-pont adatsor érkezik készülékedre.
Ezekből az állomásokból épül fel a túra.
Kiindulási pontja és célállomása ugyanazon a helyen van, tehát az utolsó Csipogó Túra-pontnál a kiindulási pont adatait kapod meg felkeresendő pontként.
Azok számára, akik nem rendelkeznek a technológia kezelésére alkalmas eszközzel (aktuális készüléklista ITT érhető el), vagy arra az esetre, ha a Chirp-el történő kapcsolatfelvétel ütközne akadályba, minden Csipogó Túra-pontnál kihelyeztünk egy táblácskát (5 x 9 cm). Ez a felület tartalmazza mindazokat az adatokat, amelyekre szükséged van a továbbjutáshoz.
Ezek a következők:
Ebben az esetben kézzel kell rögzítened a készülékedbe a felkeresendő pont nevét és pozícióját.
Ha izgalmasabbá szeretnéd tenni a játékot, állítsd a térképet láthatatlanná a készülékeden, és ne terveztess vele útvonalat! Így csupán a kiindulási pontot, a már felkeresett pontokat, valamint a következő célpontot látod a kijelződön. Ebben az esetben az útvonal kiválasztásához a fejed, és a terepen látottakat, tapasztaltakat tudod használni.
A Chirp-et a játék során nem kell fizikailag megtalálnod, csak néhány méteres közelségben megközelítened!
Ne keresd! Igyekeztünk elrejteni. Ha mégis úgy alakul, hogy rálelsz, kérünk, hogy ne vidd el!
Egyrészt azért ne, mert ezzel tönkreteszed az utánad érkezők játékát. Másrészt azért ne, mert csak a „gazda” GPS-el lehet programozni, számodra használhatatlan.
További kérésünk is lenne feléd!
a) Ha úgy ítéled meg, hogy ránavigáltál a megadott pontra, de nem sikerül kapcsolatot teremteni a Chirp-el, jelezd felénk!
(A jelzésed e-mailben tedd meg! Kint a terepen ments egy útpontot ott, ahol megítélésed szerint a Chirp-nek lenni kellene. A mentett pontot egyértelmű beazonosíthatósággal lásd el és hazaérve a készülékről lementett nyomvonallal együtt Garmin gdb fájlban csatolmányként küldd el számunkra a turak@jupat.hu címre!)
Mielőtt úgy döntenél, hogy a Chirp elérhetetlen, kapcsold ki, majd ismét be a Chirp keresés opciót készülékeden, hogy újrapróbálhasd a kapcsolatfelvételt!
b) A Chirp telepítéseit, felkészítését úgy alakítottuk ki, hogy a teljes szezont kibírja az energia-ellátása, de mint tudjuk, a „technika ördöge” közbeavatkozhat. Az eszköz a GPS-készülékeddel történő kapcsolatfelvételkor az esetlegesen merülőfélben lévő energia-állapotról is ad infót feléd. Ennek jelentkezése esetén kérünk, jelezd nekünk a közelgő energia-ellátás lemerülésének tényét e-mailben, a Csipogó Túra-pont nevének, vagy koordinátáinak megadásával együtt!
Néhány alapszabályt kölcsönösen el kell fogadnunk a Csipogó Túrák kapcsán!
(Mi a túraterv, a kitűzés/kiépítés alkalmával tartjuk magunkat az alábbiakhoz, és kérünk, hogy Te a játékban történő részvételkor, a túrabejáráskor tarts magad hozzá!)
a) A játékban mindenki saját felelősségére vesz részt!
(Két pont között – játék jellegéből adódóan- az útvonalat Te választod. Így nekünk nincs módunk figyelmeztetni az útvonalon esetlegesen előforduló veszélyforrásokra.)
b) Bekerített, vagy jelzett magánterületre ne menj be!
c) Kultúrnövényekkel művelt mezőgazdasági területekre ne menj be!
d) Fokozottan védett természeti területre ne menj be!
e) Útvonalnak kiépített, vagy a térképen jelzett utat, terepen láthatóan járt utat, ösvényt választunk.
(Az aktuális Csipogó Túra-pont utolsó 50 méterén ettől eltérhetünk, de a b-d. pontokban megfogalmazott tilalmak betartása mellett.)
f) Biztonságérzeted, nyugalmad növelésének érdekében kapsz egy tracket (nyomvonalat). Ezt vagy feltöltöd a készülékedre, vagy nem, ez a Te döntésed. (Én azt javaslom, hogy vidd ki magaddal a terepre, de indulás előtt tedd láthatatlanná, lehetőleg áttanulmányozás előtt). Így nem lesz segítségedre, míg nem akarod!
Ez a track nem a túra nyomvonalát mutatja meg, mert úgy minden lényegi elem elveszne a kihívásra, gondolkozásra, navigációra épülő programból. A kapott track csupán a játék (tágan kezelt) kereteit/kerítését biztosítja. Azt a célt szolgálja, hogy ha úgy érzed, hogy „elvesztél”, akkor meg tudd vizsgálni, hogy bent vagy-e még a játékzónában.
(Ezt a nyomvonalat nem „húzzuk feszesen” a tervezett játéktérre. Hagyunk helyet a pontok és a kitűzéskor bejárt track között.)
Ha kívül kerültél a játéktéren, és nem határozott cél, elképzelés mentén kerültél oda, nagy eséllyel valamit elnéztél. Menj vissza a zónán belülre, és gondold újra, hogy merre tovább!
g) A túrához kapsz távolsági adatokat is. Egy összesített távot, valamint a következő felkeresendő pont távolságát, melyek egy-egy Csipogó Túra-pont elérésénél a „kütyük” kommunikációjával megérkeznek. Ezek az adatok az általunk kitűzéskor, kiépítéskor mért távok. A játék jellegéből adódóan, természetesen az általad bejárt táv ettől eltérhet mind a két irányban, de a többletkilométer jelentkezése a valószínűbb.
19/ Mit jelentenek a Chirp által átadott adatok?
Név: 9 karakter / pl.: JK2018R01 /
1. karakter: „J” mint Jupát (A túrát kitűző civil szervezet.)
2. karakter: Túra jármódjának jele
(K: kerékpártúra, G: gyalogtúra, V: vízitúra. Van egy negyedik jel is, ez a Tanpályának a jele: T)
3-6. karakter: Évszám (A túra kitűzésének/kiírásának éve.)
7. karakter: Túra hossz-kategóriájának jele
(R: rövidtáv, K: középtáv, H: hosszútáv. Jármódonként eltérő távkategóriákkal.)
8-9. karakter: Túraállomás sorszáma.
Utolsó látogatás: A pont legutóbbi felkeresésének/kiolvasásának dátuma, nap-hónap-év formátumban.
Összes látogatás: A pont összes felkeresésének/kiolvasásának száma. (Utolsó nullázás, vagy újraprogramozás óta.)
Megjegyzés: 50 karakter (pl.: 0001/JT2018R02/0,27 km/Támogató: Masszázs: 20-321-1693)
(A szakaszok „/” karakterrel vannak elválasztva egymástól.)
1. szakasz: Eszköz sorszáma (nem a gyári szám, ez a Jupátos sorszáma) (4 karakter)
2. szakasz: Következő felkeresendő pont neve. (9 karakter)
3. szakasz: Következő felkeresendő pont, túra kitűzése kitűzésekor mért távolsága (max. 7 karakter)
4. szakasz: Csipogó Túrapont-pont támogatója.
(A még szabad kütyüknél: „Vedd a nevedre e pontot!” szöveg jelenik meg.) / (max. 25 karakter)
(Legyél Te is Csipogó Túra-pont névadó támogató! Részletek ITT.)
NEXT STAGE (Következő felkeresendő Csipogó Túra-pont adatai):
1. Hely (koordinátái) pl.: N 46 39,011’
E 020 15,061’
2. A pont távolságát (légvonal): pl.: 135 m
3. A pont irányát: pl.: DK
20/ Android alapú telefonnal hogyan tudom a Chirp adatait megtekinteni, kezelni?
Szükséges alkalmazások: Chirp, Ant+
1/ Chirp alkalmazásba lépve a "toló" kapcsolót állítsd aktívra!
(Csipogó közelébe érve az app azonnal jelez és a chirp adatait begyűjti.)
2/ A következő chirp megtalálásához a "Next stage" koordinátáit kell megjelenítened (pl. az OSMAnd-ban).
3/ Az OSMAnd-ban balra fent a nagyítóra bökve, a cím fülön, lépjünk a "koordináta keresése" menübe.
(FONTOS! A koordináta formátumot FFF PP.PP-re kell állítanod!)
4/ Írd át a koordinátákat a Chirp alkalmazásból (értelemszerűen)!
(Sajnos nincs lehetőség a Chirp alkalmazásból másolni, majd beilleszteni a koordinátákat.)
(E tevékenység, telefonod energiaraktárát jelentősen meríti!)
Képmellékletek: