Lakos-tanya
Koordináta: N46 41.339 E20 13.673

Berekhát 25. Lakos-tanya
Koszta József első szentesi műterme (1912-1922)
 

Koszta József 1861. március 27-én született a székelyföldi Brassóban. Nehezen induló, viszontagságos festői pályája volt. A portréfestéssel megkeresett pénzből "magaképzése végett" megjárta Budapest, Bécs és München festőiskoláit. Képeivel több kiállításon, pályázaton eredményesen szerepelt, de az átütő siker váratott magára. Közben megismerkedett Szeifert Annuskával, aki modellje és hűséges társa lett élete végéig.

1911-ben az Alföldet járva Szentesen akadt rá Lakos János Pál festő Berekhát 25. alatti műtermes tanyájára, amely tíz éven át volt alkotó műhelye. Itt talált rá arra az erőteljes stílusra, amely összetéveszthetetlenné teszi munkáit.

Az itt festett képekkel megkeresett pénzből tudta megvenni 1922-ben a Felsőrét 37/A alatti saját tanyát a Szentestől északra fekvő Várháton, ahol a hazai és nemzetközi sikereit hozó festmények sora született.

1944 őszén hadszíntérré változott a várháti tanya környéke, így feleségével beköltöztek a Zrínyi utca 2. alatt bérelt házrészbe. A háború végeztével lassan újraéledő művészeti élet hozott még számára kiállítási sikert, de betegsége miatt alkotni már nem tudott. Budapesten hunyt el 1949. július 29-én, a Kerepesi úti sírkertben temették el.

A régészeti gyűjteményéről híres városi múzeum a  festmény-hagyaték okán 1951-ben felvette Koszta József nevét. 1962-ben utcát neveztek el róla, 1969-ben emléktáblával jelölték meg a városi lakóházát, és a közelében, a zsinagóga-könyvtár melletti parkban felavatták a Borsos Miklós alkotta emlékoszlopot.

Dr. Vörös Gabriella igazgató és férje, Rózsa Gábor mérnök-muzeológus 1983-tól sokat tettek a Koszta nevét viselő múzeum fejlesztése mellett a várostörténeti-építészeti emlékek megőrzése, közkinccsé tétele érdekében - elég csak a Péter Pál Polgárházra, vagy a Fridrich Fényírdára gondolni. A várháti Koszta-tanya esetében sajnos nem jártak sikerrel. Az épület felelős figyelem és pénz híján romlásnak indult és 1995-ben leégett.

A Koszta-tanya helyén 2017-ben a múzeum emléktáblát állított, majd 2023-ban civil kezdeményezésre a portán öt információs  tábla került elhelyezésre. Ezek oktatási és ismeretterjesztő célzattal, sokoldalúan mutatják be Koszta József életét és művészetét. Az így kialakított Koszta-tanya emlékhely turisztikai célponttá vált.

A Berekhát 25 alatti tanyának mindeközben több tulajdonosa volt. A műtermes melléképületet, ahol a Mester 10 éven keresztül alkotott 1961-ben - Koszta születésének centenáriumán - még lefényképezhette dr. Bakó Károly tanár úr, majd néhány évvel később lebontásra került.

1999-ben, Koszta halálának 50. évfordulóján emléktáblával jelölte meg a tanyát a dr. Szabó János József vezette múzeum. Avatóbeszédet dr. Vörös Gabriella mondott, aki akkor a megyei múzeumi szervezet igazgatója volt. Később a tábla lekerült a helyéről - majd a Koszta-tanya emlékhely 2023-as fejlesztése alkalmával, voltaképp véletlenül derült ki, hogy megvan.

2024 tavaszán ez az emléktábla - civil kezdeményezés nyomán, Szentes város támogatásával - renoválást követően, talapzatra helyezve az egykori Lakos-porta előtti közterületen került felállításra. Újraavatása március 27-én, Koszta születésnapján, és halála 75. évfordulójának évében került sor szerény megemlékezés keretében.


 További részletek: Honfoglalás Szentesen. Berekhát 25, Lakos-tanya (1912-1922)
https://turautak.jupat.hu/turapont.php?qr=w3yqlifr